Vítejte v mém světě

AppleScript „Narozeniny”

Také vám (jako mně) nevyhovuje standardní zobrazení narozenin v iCal (vestavěném Kalendáři) v OS X? Chybí vám lepší upozornění na blížící se narozeniny s možností modifikace? Pak využijte jednoduchý skript Narozeniny. Prográmek je freeware a naleznete ho zde.

Použítí:
Script stáhneme a uložíme kamkoliv do domovského adresáře a přejmenujeme ho podle požadavků na způsob jeho práce, jméno se sestavuje následovně:

jménoKalendáře,prvníUpozornění,druhéUpozornění,hodina.scpt

například tedy:

Narozeniny,14,1,10.scpt

což znamená, že script uloží upomínky na narozeniny do kalendáře „Narozeniny",  první upozornění je nastaveno na 14 dní před narozeninami, druhé na jeden den před a obě upomínky vyskočí v 10:00. Pokud chcete například jen jednu upomínku v den narozenin v 9:00, můžete vynechat nepotřebné parametry:

Narozeniny,0,,9.scpt

POZOR! Kalendář, který je uveden jako první parametr (tedy začátek názvu scriptu) již MUSÍ existovat v iCal a bude při každém spuštění scriptu smazán (použijte ho tedy jen pro tento účel)!

Potom do libovolného kalendáře (ne do toho s narozeninami!) vložíte novou opakující se událost (třeba jedenkrát týdně), při které spustíte tento script. Tento script prohledá váš AddressBook (Adresář), vybere osoby s nastaveným datem narozením, vytvoří ve vybraném kalendáři (ten musí existovat) událost s nejbližšími narozeninami s názvem Jméno Příjmení [VĚK] a příslušnými alarmy.

Osobně mám všechny své kalendáře („Osobní", „Pracovní", „Svátky" a „Narozeniny") umístěné v iCloud, kromě jednoho (nazvaného „Scripts"), který mám lokálně (On My Mac), v  něm mám pravidelně spouštěné scripty (třeba ten narozeninový) a standardně ho nezobrazuji v iCalu.

Výhody tohoto postupu oproti standardnímu využití kalendáře Birthdays v iCal jsou tyto:
    ◦    Mohu mít až 2 upomínky (např. 14 dní a 1 den předem)
    ◦    Vidím v kalendáři, o kolikáté narozeniny se jedná
    ◦    Kalendář obsahuje vždy jen jedny (nejbližší) narozeniny